Yeni nesil enerji sistemleri içinde sağladığı kolaylık ve verimlilik bakımından son derece kullanışlı olan doğalgaz ısınma sistemleri için, iyi bir baca en temel gerekliliktir.

Konut ve benzeri binalarda, yanma sonrası atık gazın dışarıya atılmasını sağlayan bacalarda çekiş kuvvetini etkileyen bir takım özellikler bulunmaktadır.

Doğalgaz baca sistemleri, hayati önem taşıdığı için kesinlikle gaz sızdırmaz özellikte olmalı ve yoğuşan suyu asla dışarıya vermemelidir.

Doğalgaz baca sistemleri, herhangi bir sarsıntı ya da darbeye karşı sağlam olmalıdır. Deprem ya da yoğun yağış dönemleri hesaba katılarak beklenmedik afetlere karşı dayanıklılığı yüksek tutulmalıdır. Ayrıca, doğalgaz baca sistemlerinde bulunan baca şapkası yağış sularına engel olacak şekilde kullanılmalıdır.

Doğalgaz bacalarının bakım ve temizliği mutlaka uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Baca sisyemlerinin kolay temizleme şartlarına uyum sağlaması ve temizlik kapağının var olması sızdırmazlık ve uzun ömürlülük açısından son derece önemlidir.

Konut ya da işyerileriniz için en uygun bacanın hangisi olacağını belirlemek için profesyonel baca ekipleri tarafından detaylı analizler yapılmalıdır. Binanızdaki baca yüksekliği düşük ise doğalgaz bacası çekiş yapmaz. Ayrıca baca iç yüzey düzgünlüğünün pürüssüzlüğü de detaylıca kontrol edilmelidir. Gaz sızıntıların baca kaynaklı olduğu unutulmamalıdır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir